Ako postoji voće koje možemo nazvati najpopularnijim to je nesumnjivo jabuka. Jesen je vrijeme kada su jabuke na svakom koraku i u njima najviše uživamo. No u dućanima su dostupne tijekom cijele godine tako da su postale toliko svakodnevne da o njima previše niti ne razmišljamo.
Volimo ih na sve načine – od svježih dok ih jedemo iz ruke, pa sve do finih slastica koje se s njima mogu pripremiti. No postoji cijeli niz itekako zanimljivih stvari o ovom voću koje nisu toliko poznate. Neke od njih bi vas mogle, kao što se to voli reći na raznim portalima, prilično iznenaditi. Provjerite s nama jeste li znali za ovih 7 zanimljivosti o jabukama!
1. Jabuka spada u porodicu ruža
Iako na prvi pogled stablo jabuke i trnovita ruža nemaju nikakve veze, ove dvije biljke spadaju u istu porodicu. Razlog zašto su ih znanstvenici tako klasificirali su sličnosti njihovih cvjetova. Uz to, jabuke nisu jedino voće koje spada u ovu porodicu. U njoj se nalaze zajedno s kruškama, šljivama, trešnjama i još ponekim voćem.
2. Porijeklom su iz središnje Azije
Jabuke su porijeklom s područja koje se nalazi između Crnog mora i Kaspijskog jezera. U zemljama kao što su Kazahstan, Kirgistan i Tadžikistan još se uvijek mogu naći prave divlje jabuke od kojih su nastale sve ostale vrste. Zovu se Malus sieversii, a DNA analiza iz 2010. godine potvrdila je kako je ova vrsta praotac svih današnjih jabuka. Spomenimo i kako je najveći grad Kazahstana Almaty svoje ime dobio po tamošnjem nazivu za jabuke (Alma), što se često prevodilo kao “pun jabuka”.
3. Za njihovo širenje na zapad najzaslužniji su stari Rimljani
Kultivacija jabuka započela je još na području drevne Mezopotamije, kao i u unutrašnjosti današnje Turske. Za vrijeme osvajanja Aleksandra Makedonskog uzgoj jabuka se proširio na područje stare Grčke. Pravi uspon ovog voća počinje za vrijeme Rimskog carstva kada se raširilo širom Europe. U starom Rimu jabuke su bile iznimno cijenjene i smatrale su se svojevrsnim luksuzom. U Novi svijet jabuke su stigle s kolonistima tijekom 16. i 17. stoljeća do kada je postojalo već 200-tinjak sorti. Nakon toga su se ubrzo proširile i u ostatak svijeta. Procjenjuje se da danas u svijetu postoji gotovo 8000 sorti.
4. Kraljevi i vladari nekoć su obožavali jabuke
Henry VII iz svoje je kraljevske riznice plaćao vrtoglave iznose za pojedine tada rijetke vrste jabuka. Njegov nasljednik Henry VIII imao je vlastiti voćnjak s mnogo različitih sorti. Štoviše, uvozio je i francuske vrtlare kako bi se na najbolji mogući način brinuli o njima. Katarina Velika toliko je obožavala sortu Golden Pippin (sličnu današnjem zlatnom delišesu) da ih je ponijela u svoju palaču u Rusiji, a svaka je bila zamotana u srebrni papir. Kraljica Viktorija također ih je voljela, naročito pečene. Karlo Veliki za svojeg je kraljevanja pak naredio sadnju jabuka diljem njemačkih zemalja.
5. Čak četvrtinu jabuke čini zrak
Moguće da niste nikada razmišljali o tome, no znate li zašto ako svježu jabuku ubacite u vodu ona pliva na površini? Razlog je taj što čak 25 posto volumena ovog voća čini zrak, što je i razlog zašto ima tako privlačnu rahlu strukturu. Neka istraživanja spominju kako je ovaj postotak bliži 18 posto, no kako god bilo osjećaj sitosti koje daju jabuke nije samo od kalorija. Kad smo već kod toga, jedna jabuka prosječne veličine ima 80 kalorija.
6. Štite od bolesti i produljuju život
Istraživanja su pokazala da svakodnevno konzumiranje jabuka značajno umanjuje rizik od mnogih bolesti. Prije svega štite od raka, ali su dobre i za prevenciju bolesti srca i koronarnog sustava. Dobre su i za probavu, a također produljuju i trajanje života. Imajte u vidu da se mnogi korisni sastojci jabuke nalaze u njezinoj kori, pa je nije preporučljivo guliti prije konzumiranja. S druge strane, konzumiranje sjemenki nije preporučljivo.
7. Stablo jabuke može doživjeti 100 godina
Stabla jabuke mogu doživjeti starost od stotinu, pa i znatno više godina. Zabilježen je slučaj stabla jabuke sorte Bramley u Southwellu u Velikoj Britaniji koje je starije od 200 godina. Zasadila ga je jedna djevojčica još davne 1809. godine. Štoviše, to je stablo još donedavno davalo plodove. Ipak, u masovnom uzgoju realniji je kraći životni vijek, a vrijeme u kojem stabla jabuke daju plodove iznosi između 30 i 40 godina.
Ako vam se svidio ovaj tekst možda vas zanimaju i ukusni recepti s jabukama iz naše kuhinje. Preporučujemo efektne ružice od jabuka, aromatične jabuke u šlafroku (pohane jabuke), kao i neodoljivi sočni kolač od jabuka. Svakako pogledajte i našu YouTube playlistu s najboljim receptima od ovog voća koju možete pronaći OVDJE.
Odgovori