Fenomenalna francuska salata neizbježno je jelo u vrijeme Božića, Nove godine i Uskrsa. Ova se salata s pravom naziva kraljicom svakog blagdanskog stola. Iako se može jesti i samostalno najbolje se slaže uz neku finu šunku ili još finije pečenje. No jeste li znali da ova salata uopće nije nastala u Francuskoj?
Autor ovog jela belgijski je kuhar Lucien Olivier koji ju je tijekom 1860-ih pravio u poznatom moskovskom restoranu Hermitage. Otuda i njeno u svijetu poznatije ime Olivierova salata. U izvornom receptu nalazio se cijeli niz sastojaka od kojih su neki bili i tajni, a bilo je tu i delicija poput kavijara, jastoga ili telećeg jezika. Priča kaže kako je recept ukrao Olivierov pomoćni kuhar koji se zaposlio u konkurentskom restoranu, a potom je recept uz određene modifikacije postao svjetski poznat i iznimno popularan, naročito u ovim našim krajevima.
Francuska salata - kraljica blagdanskog stola
Ova salata zapravo ima dvije inačice, a obje porijeklo vuku iz Olivierovog recepta. Ona s mesom zove se ruska salata, dok se verzija bez mesa koju ovdje predstavljamo naziva francuskom salatom. Obje su iznimno fine, no dok je prva više samostalno jelo, francuska salata savršena je upravo kao prilog uz meso, iako je možete jesti i samostalno.
U našem receptu odlučili smo se za klasičnu francusku salatu, no postoje i razne varijacije. U nju se mogu dodati i neki sastojci koje nismo koristili poput nasjeckane jabuke ili limunovog soka koji daje malo intenzivniji okus. S druge strane, jaja koja su po nama neizostavni dio ovog jela neki ne vole, pa ih radije izostavljaju. Budući da je riječ o jelu koje je vrlo fleksibilno za izradu, oko toga se ne trebate previše uzbuđivati - neka vaša francuska salata bude prilagođena onome što najviše volite kako biste u njoj potpuno uživali.
Majoneza je obavezan sastojak
No sastojak bez kojeg se nikako ne može je majoneza koja je definitivno najvažnija kako bi francuska salata bila toliko ukusna budući da povezuje sve sastojke u skladnu cjelinu. Možete odabrati neku kupovnu svojeg omiljenog proizvođača, no ako imate vremena predlažemo da probate napraviti još ukusniju domaću majonezu s prirodnim sastojcima i bez suvišnih dodataka.
Dobro ohlađena francuska salata može se i malo svečanije poslužiti ako imate prikladnu zdjelicu koju možete napuniti salatom i izokrenuti je na tanjur kako bi izgledala što atraktivnije kao na našim fotografijama. Mali savjet: namažite zdjelicu s malo ulja kako bi salata lijepo iskliznula i zadržala lijepi i pravilan oblik.
Iako francuska salata traži nešto više vremena za izradu, jednostavna je i može je napraviti baš svatko. Stoga pogledajte naš recept i prionite na posao. Uživanje nakon toga je zagarantirano 🙂
Besplatno se prijavite na naš YouTube kanal OVDJE.
Recept za pravu domaću majonezu koja se odlično slaže s ovom salatom potražite OVDJE, a svakako preporučujemo i izvrsnu šunku u kruhu, te tradicionalnu dalmatinsku pincu koji krase mnoge stolove u vrijeme Uskrsa, ali i drugih svečanih prigoda. Ako svoj blagdanski stol želite obogatiti i finim kolačima bacite oko na naš izbor 9 fenomenalnih recepata za nezaboravni slatki Božić.
Francuska salata
Sastojci
- 300 g graška
- 300 g mrkve
- 200 g kiselih krastavaca
- 600 g krumpira
- 4 jaja
- 500 ml majoneze
- sol papar
Upute
- Najbolje je namirnice kuhati istovremeno.
- Krumpir u kori staviti kuhati u hladnu slanu vodu. Kad vilica lako prolazi kroz njega, krumpir je skuhan.
- Vrući krumpir oguliti i ostaviti da se ohladi.
- Grašak skuhati posebno u slanoj vodi (prema uputama na pakiranju). Procijediti ga, preliti hladnom vodom i staviti da se ohladi.
- Mrkvu također posebno kuhati, i probati vilicom da li je kuhana. Vilica lako ulazi u skuhanu mrkvu.
- Ocijediti mrkvu, preliti hladnom vodom, oguliti i ostaviti da se ohladi.
- Jaja kuhati 10 minuta nakon što zavriju, zatim ih preliti hladnom vodom, te oguliti ljusku. Ostavite ih da se ohlade.
- Dok se kuhano povrće hladi, narezati kisele krastavce i prebaciti ih u veliku zdjelu.
- Dodati ohlađeni grašak i lagano promiješati.
- Ohlađenu mrkvu uzdužno razrezati na četvrtine pa na komadiće, te ubaciti u smjesu graška i kiselih krastavaca.
- Ohlađeni krumpir također narezati na kockice i dodati u smjesu.
- Sve posoliti i popapriti i dobro izmiješati.
- Na kraju sve povezati majonezom, izmiješati i dobro ohladiti prije posluživanja (minimalno 4 sata, najbolje preko noći).
Odgovori