Kiseli krastavci mnogima su najomiljenija zimnica, a sasvim sigurno su i najpopularnija. Fini su i ukusni, a mogu se poslužiti u cijelom nizu različitih situacija, pa je i to razlog zašto ih rado pravimo. Sve što je potrebno je dobar recept uz koji možete biti sigurni da će biti vrhunskog okusa.
Upravo je takav provjereni domaći recept kojeg ovdje donosim, a uz pomoć kojeg ćete ovu zimnicu napraviti brzo i jednostavno. Također, što je svakako najvažnije, rade se bez konzervansa, točno onako kako su je pravile naše mame i bake. Zahvaljujući tome okus će biti fantastičan, a sama zimnica potpuno zdrava tako da je možete svakodnevno posluživati u dugim zimskim mjesecima.
Kiseli krastavci - najbolja zimnica bez konzervansa
Ove godine sam uzela pet kilograma kornišon krastavaca koji se tradicionalno koriste za spremanje ove zimnice. Od toga mi je ispalo dvanaest tegli što je neka standardna količina. Ipak, budući da krastavci mogu biti različite veličine svakako je uvijek dobro pri ruci imati i pokoju teglicu viška.
Ovi kiseli krastavci odlično će poslužiti kao salata za mnoga klasična jela, ali i uz brzo prepržena jaja što je kombinacija koju obožavam još od djetinjstva. Bit će izvrsni i u sendvičima koje ćete vašim mališanima pripremiti za školu ili izlet, kao i nezaobilazan dodatak u tartar umaku. U svakoj varijanti obogatit će jelo svojim odličnim okusom, te sačuvanom hrskavošću kakvu svi najviše volimo.
Cijeli postupak pripreme pogledajte u video receptu:
Besplatno se prijavite na naš YouTube kanal OVDJE, kao i na Receptturin newsletter kako bi uvijek među prvima dobili naše nove recepte.
Kad napravite ove izvrsne kisele krastavce, možete ih upotrijebiti za preukusne slane mafine koji se rade za samo pola sata, jednako odlične gurmanske kiflice, kao i tartar umak koji je nezaobilazan uz jela poput prženih lignji. A ako ovih dana spremate zimnicu, svakako probajte i naš odličan recept za kisele paprike.
Kiseli krastavci
Sastojci
- 5 kg krastavaca kornišona
- 3 l hladne vode
- 900 ml alkoholnog octa 9%
- 90 g soli
- 180 g šećera
- papar u zrnu
- sušeni kopar
Upute
- Krastavce dobro oprati s čistom spužvicom ili četkicom, isprati pod mlazom vode i ostaviti da se osuše.
- Tegle i poklopce dobro oprati i posušiti.
- Krastavce slagati u tegle i dobro ih nabiti.
- U svaku teglu staviti po desetak komada papra u zrnu i prstohvat sušenog kopra (još je bolje ako postoje grančice svježeg kopra).
- U dubljoj većoj posudi sipati ocat, dodati sol i šećer i izmiješati.
- Na kraju u posudu uliti hladnu vodu i ostaviti da se šećer i sol otope.
- U svaku teglu sipati toliko otopine da svi krastavci budu uronjeni u tekućinu.
- Tegle dobro zatvoriti s poklopcem.
- Ispalo mi je ukupno 12 tegli, a to ovisi o veličini krastavaca.
- Zatim slijedi proces pasterizacije.
- U veliku široku posudu na štednjaku staviti na dno krpu.
- Poslagati u njoj zatvorene tegle pazeći da se ne dotiču.
- Sipati vodu u posudu do ruba staklenke te zagrijavati.
- Kad voda proključa, ugasiti vatru, maknuti posudu i ostaviti staklenke u njoj da se voda ohladi (najbolje preko noći).
- Sutradan izvaditi tegle s krastavcima iz posude, obrisati ih i spremiti na tamno i hladno mjesto.
Vanja says
Dobar dan,
Da li je neophodan secer?
Tanja says
Da, secer je nuzan, a ako bas zelite smanjite kolicinu.